Czy stosowanie kreatyny pomaga w zawodach kulturystycznych?

Kreatyna to z całą pewnością jeden z najlepiej przebadanych i całkowicie bezpiecznych dla organizmów suplementów diety. Nic więc dziwnego że wielu kulturystów chętnie po niego sięga – kreatyna jest szczególnie przypadną w okresie budowania masy mięśniowej, dlatego też jest idealnym suplementem diety dla wszystkich, którzy planują udział w zawodach kulturystycznych.

Kreatyna to organiczny związek chemiczny, zawierający elementy guanidyny i kwasu octowego. Wytwarzana jest w organizmie w trakcie przemiany materii. Co bardzo istotne, kreatyna znajduje się przede wszystkim w mięśniach – aż 98% . Oprócz tego kreatyna zlokalizowana jest w ścięgnach, mózgu, wątrobie, nerkach i jądrach – są to jednak zaledwie dwa procenty.

Jak działa kreatyna?

Przede wszystkim stanowi ona cenne, dodatkowe zapasy energii, które mogą być wykorzystane podczas treningu. Dzięki kreatynie możliwe są bardziej intensywne i długotrwałe ćwiczenia, co przyczynia się do przyspieszania efektów treningowych. Kreatyna ma bardzo silne działanie anaboliczne i antykataboliczne. W sposób bezpośredni wpływa na przyśpieszenie syntezy włókien mięśniowych, a jednocześnie zapobiega ich późniejszemu rozpadowi, do którego może dochodzić z powodu niewystarczająco długiej regeneracji lub częstego stresu.

Dla kulturystów najważniejszą właściwością kreatyny jest to, że pozwala ona na zwiększenie objętości mięśni. Monohydrat kreatyny wiąże wodę w mięśniach, dzięki czemu pozwala na zwiększenie objętości mięśni nawet o 15%. Jest to szczególnie ważne dla uczestników zawodów kulturystycznych, należy jednak pamiętać że w przypadku niektórych sportów sylwetkowych bardzo istotna jest niewielka zawarta wody w mięśniach – w takich przypadkach nie należy stosować  monohydratu kreatyny. Warto wtedy sięgnąć po jabłczan kreatyny, który nie wiąże wody w mięśniach, a jednocześnie pozwala na zwiększenie objętości suchej masy mięśniowej.

Jak widać kreatyna może być bardzo przydatna podczas suplementacji przed zawodami kulturystycznymi warto więc po nią sięgnąć i stosować regularnie, nawet na sześć do ośmiu miesięcy przed datą planowanych zawodów.